Masaż Dotyk Motyla


„Masaż Dotyk Motyla jest darem Evy Reich dla ludzkości.” 
– Richard C. Overly

Masaż Dotyk Motyla jest nieinwazyjną techniką manualną, której charakterystyką jest bardzo delikatny dotyk. Jest prostym, ale potężnym narzędziem używanym w terapii Łagodna Bio-energetyka. Stał się nie tylko techniką, ale również miarą delikatnego dotyku stosowanego w całej tej terapii.

Ten delikatny dotyk zaprasza energię i prowadzi do jej rozprzestrzeniania się na zewnątrz, aby osoba poddawana masażowi mogła w pełni cieszyć się życiem.

Delikatny dotyk rozpuszcza napięcia, uzdrawia traumę i przywraca przepływ energii z naszego centrum do powierzchni skóry i dalej poza ciało.

Masaż Dotyk Motyla [MDM] jest techniką, opracowaną i rozwiniętą przeze dr. Evę Reich, wspomagająca zdrowie i rozwój człowieka od poczęcia, aż do chwili śmierci. Eva Reich była córką znanego psychoanalityka, Wilhelma Reicha współpracownika Zygmunta Freuda, który jako jeden z pierwszych zaobserwował zależność w terapii między umysłem, a ciałem. Kiedy Eva Reich obserwowała delikatną pracę swojego ojca z dziećmi i niemowlętami, podczas pracy na oddziale wcześniaków w Szpitalu Harlem w Nowym Jorku (1951-1952) oraz podczas praktyki medycznej  rozwinęła metodę Masażu Dotyk Motyla i jest twórczynią w podejściu ŁAGODNA BIOENERGETYKA.

Eva Reich nauczyła się od swojego ojca, że centrum każdego człowieka wypełnione jest energią życiową. energia życiowa pulsuje, czyli rozszerza się i kurczy. Jednak ten naturalny przepływ energii blokuje się w wyniku traumy i wytworzenia ochronnej zbroi. Reich wykazał, że delikatne głaskanie powierzchni skóry skutkuje poszerzeniem pola energetycznego, a używane siły powodują jego kurczenie się do wewnątrz.

Ten delikatny dotyk zaprasza energię i prowadzi do jej rozprzestrzeniania się na zewnątrz, aby osoba poddawana masażowi mogła w pełni cieszyć się życiem.

Delikatny dotyk rozpuszcza napięcia, uzdrawia traumę i przywraca przepływ energii z naszego centrum do powierzchni skóry i dalej poza ciało.

Dr Eva Reich stworzyła Masaż Dotyk Motyla również po to, aby pomóc natychmiast po wystąpieniu trudnego zdarzenia tak, aby nie musieć podejmować terapii wiele lat później.  Technikę możemy także stosować po jakimś czasie lub wiele lat po trudnym doświadczeniu. Możemy wykonywać go w domu jak i we wszystkich innych okolicznościach, kiedy trzeba szybko i skutecznie udzielić wsparcia.

Dr Eva była świadkiem tak wielu traum wśród niemowląt, że stała się ekspertem w rozpoznawaniu i uzdrawianiu u dorosłych wspomnień dotyczących traum pierwotnych. Wzywano ją do asystowania przy ciężkich porodach i często stosowała Masaż Dotyk Motyla, aby wspomóc resuscytację i ustabilizować oddech niemowlęcia.

Eva Reich była wielką zwolenniczką i orędowniczką naturalnych porodów.  Uważała , że to w jaki sposób przychodzimy na ten świat i co dzieje się zaraz po urodzeniu ma ogromny wpływ na nasze przyszłe życie. Jednym z głównych celów Reich było zastosowanie zasad terapii Gentle Bio-Energetics  w okresie ciąży, narodzin i niemowlęctwa, aby stworzyć zdrowe i bezpieczne środowiska dla matki i dziecka, a to z pewnością ograniczyłoby zakładanie ochronnej zbroi/pancerza.

Korzyści Masażu Dotyk Motyla – przykłady:

 • Rozpuszcza zbroję – delikatne rozpuszczenie systemów obronnych (zbroja: indywidualny ochronny system przetrwania powstały w wyniku traumatycznych doświadczeń; obejmuje zarówno pamięć mięśniową, osobowościową, energetyczną, jak i wspomnienia z łona matki; hamuje przepływ energii.);
 • Trauma – uzdrawia wspomnienia związane z traumą pierwotną (pierwotny: okres przed pojawieniem się pamięci werbalnej, zanim człowiek ukończy drugi rok życia); , zatem jest odpowiedni dla osób doświadczonych traumą pierwotną zarówno przy porodzie, jak i we wczesnym etapie rozwoju; Dr Eva zaobserwowała, ze poważne choroby i schorzenia, często mają korzenie w traumie pierwotnej, zwłaszcza powstałej w trakcie porodu i z powodu niechcianej ciąży.
 • Energia – odbudowuje energię po wypadku/chorobie – wspomaga rekonwalescencje;
 • Ciało – Ułatwia nawiązanie duchowego kontaktu z własnym ciałem;
 • Poprawia komfort życia osób w hospicjum
 • Uspokaja zwierzęta;

Narodziny, niemowlęta i dzieci:

 • Poród – pomaga matce zrelaksować się w trakcie porodu i regeneracji  po nim; pomaga w poszerzeniu energii niemowlęcia i zintegrowaniu doświadczeń narodzin;
 • Więź z niemowlakiem – pomaga odnowić utraconą więź w wyniku rozłąki matki z niemowlęciem;
 • Więź z dzieckiem – pomaga nawiązać i odbudowywać więź między dzieckiem a matką, która mogła zostać przerwana w wyniku traumatycznych przejść lub/i separacji po porodzie; pomaga nawiązać i odbudowywać wież miedzy ojcem a niemowlęciem/dzieckiem; pomaga adoptowanym dzieciom w nawiązaniu relacji z rodzicami adopcyjnymi, a rodzicom z dziećmi;
 • Adopcja – pomaga adoptowanym dzieciom w nawiązaniu relacji z rodzicami adopcyjnymi, a rodzicom z dziećmi;
 • Niemowlęta/ dzieci – inne korzyści:
  • pomaga w zasypianiu;
  • działa rozluźniająco przy kolkach niemowlęcych;
  • pomaga w niwelowaniu nadwrażliwości dotykowej (autyzm);
  • poprawia samopoczucie i rozwój dzieci dysfunkcyjnych;
  • pomaga dzieciom z nadaktywnością psychoruchową;

Inne korzyści:

 • Partnerzy – pomaga  w nawiązaniu i odbudowywaniu więzi między partnerami;
 • Stres – uwalnia  napięcia i łagodzi stres;
 • Ból – łagodzi odczuwanie bólu;
 • Zmęczenie – pomaga zniwelować chroniczne zmęczenie;
 • Dorośli – MDM stosuje się w przypadkach takich jak:
  •  trauma;
  •  stres;
  •  zaburzenia psychosamatyczne;
  •  silne napięcie ciała i potrzeba kontroli;
  •  tematy związane z porodem/ trauma okołoporodowa;
  •  poszukiwanie wewnętrznej równowagi i rozwój osobisty.
 • poprawia  funkcjonowanie organizmu; 
 • wspomaga leczenie problemów ginekologicznych, w tym problem z zajściem w ciąż;

Dla kogo Masaż Dotyk Motyla:

Masaż może być zastosowany dla każdego, od poczęcia aż do chwili śmierci. Niezależnie od wieku osoby poddawanej masażowi, z różnych powodów w celu zwiększenia ekspansji energii życiowej. Masaż pierwotnie powstał, aby budować więź między matką i dzieckiem, przeistoczył się w technikę wspomagającą zdrowie i rozwój osób w każdym wieku. Jest techniką sprzyjająca wewnętrznemu dziecku, które jest w każdym z nas.

Polecany dla:

 • Niemowlęta: Kiedy dr Eva stosowała delikatny, łagodny dotyk w kontakcie z niemowlętami, obserwowała, ze zaczynają reagować i wychodzą z szoku związanego z porodem oraz następujących po nim procederach. Skóra niemowląt nabierała koloru, stawała się różowa, czasami dzieci otwierały oczy i zaczynały wypuszczać oddech głębiej w ciało;
 • Kobiety w ciąży –  w dwu aspektach korzyści, dla kobiety i dziecka w jej łonie:
 • Kobiety podczas porodu i w połogu;
 • Dla matek i ojców: Masaż Dotyk Motyla poleca się rodzicom, aby się nauczyli tej techniki i stosowali ja dla swoich dzieci. Dr Reich zachęcała rodziców by stosowali masaż przez pierwsze 3 miesiące życia dziecka, które są okresem dostosowywania się do życia poza łonem matki;
 • Osoby chore – gdy nie mogą leżeć można zrobić masaż osobie siedzącej; Polecany jest jako wsparcie w przypadku rekonwalescencji, choroby nowotworowej, chorób przewlekłych, szczególnie zalecany w przypadku autyzmu, nerwicy, depresji, w zespołach bólowych.
 • Dorośli – dla każdego.

„Pokój na świecie zapanuje, gdy zamieszkają go zdrowi i szczęśliwi ludzie.

Zdrowie niemowląt to zdrowy w przyszłości świat. Dobry start w życiu powinien być najwyższym priorytetem. Niemowlę ma przyrodzone prawo do wspaniałego początku.” – Dr Eva Reich

SESJE Masażu Dotyk Motyla

Masaż można wykonywać przez ubranie lub też bezpośrednio na skórze.

Sesja masażu trwa około 30 min. Wykonanie samego masażu zajmie 5-15 minut w zależności od wielkości ciała danej osoby i od tego czy pracuje się z dzieckiem czy z osobą dorosłą. To jest wystarczający czas, aby energia mogła ulegać poszerzeniu i ekspansji. Natomiast wydłużeniu czasu masażu przemienia masaż w inną technikę. Dobrze jest skorzystać z kilku zabiegów w krótkich odstępach czasu oraz korzystać z niego przed lub po trudnych wydarzeniach w życiu.

Czy taki krótki czas masaż może przynosić efekty?

Tak. Eva Reich uważała, że minimum stymulacji daje maksymalną odpowiedź.

Moje pierwsze „spotkanie” z Masażem Dotyk Motyla

Masaż Dotyk Motyla przyszedł do mnie przez pomyłkę/przypadek, choć wielu twierdzi, ze nie ma przypadków.

Przy jednej z metod stosowanej w pracy z ciałem, mój nauczyciel wspominał o dotyku motyla, ja pomyliłam dotyk motyla z masażem dotyk motyla i tak trafiłam na kurs. I to była piękna pomyłka. Poznałam urok tego łagodnego masażu.

Moim pierwszym „testerem” była moja kilkuletnia córeczka, która na początku chciała, a nawet żądała mocniejszego dotyku, a potem jej ciałko przestawiło się na tą subtelną łagodność dotyku motyla. Często sama intuicyjnie prowadziła moje dłonie, prosząc o to by dotykać jakąś część ciała dłużej. Czasem prosiła o ponowne masowanie powiek i oczu, czasem o brzuszek, czasem o nogi. Ufnie szłam za jej potrzebami i kiedy skończyłam masaż poświęcałam więcej uwagi i dotyku w miejscach jej ciała, o których wspominała. Masaż Dotyk Motyla to jej ulubiony masaż, szczególnie w łóżku przed spaniem. Ale nie tylko, bo prosi o niego na plaży, w parku, na placu zabaw. A jej rozluźnione ciałko po masażu i twarz promieniująca uśmiechem jest najlepszą i najpiękniejszą nagrodą.

Dodatkowe informacje/ artykuły etc:

Masaż Dotyk Motyla w chorobie nowotworowej.

Dotyk Motyla może być prostym i skutecznym wsparciem w leczeniu choroby nowotworowej oraz w profilaktyce nowotworowej. Masaż jest pomocny zarówno dla osób chorujących jak i ich rodzin i bliskich.  Pozwala nawiązać i pogłębić więź oraz ułatwia wspólne przejście przez trudny dla wszystkich okres.

Źródło:

Masaż dotyk motyla  Dr Evy Reich – Richard C. Overly, Wydanictwo Virgo, 2014.

https://lagodnabioenergetyka.wordpress.com

http://lagodnabioenergetyka.pl

http://www.gentlebio-energetics.com